Arjun Munda ile Röportaj: “Birsa Munda’yı bugün tüm dünya biliyor”

yasemin

Member
Birliğin Tarım ve Kabile İşlerinden Sorumlu Bakanı Arjun Munda, Jharkhand'ın başbakanı olarak üç kez görev yaptı ve şu anda kabile simgesi Birsa Munda ile özdeşleştirilen Lok Sabha koltuğu Khunti'yi temsil ediyor. 2019'da koltuğu 1.400 oy gibi az bir farkla kazandı. Bir kez daha Kongre'den Kalicharan Munda'ya karşı doğrudan bir mücadeleye kilitlendi. Hindustan Times'a verdiği bir röportajda Munda, kabileler ve çiftçilerle ilgili olanlar, yetkililerin kötüye kullanıldığı iddiaları ve kendisinin ve partisinin genel seçimlerdeki seçim beklentileri de dahil olmak üzere birçok konu hakkında konuştu. Alıntılar düzenlendi.

Arjun Munda, Birliğin Tarım ve Kabile İşlerinden Sorumlu Bakanı (Rupesh/HT Fotoğrafı)

Seçim kampanyası zirvede. 10 gün içinde seçim bölgenizde oylama olacak mı? Değerlendirmeniz nedir?

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Kazanacak ve Narendra Modi'nin üçüncü kez Başbakan olmasına yardım edecek olan Khunti halkıdır.

Modi seçimlerde baskın faktör olsa da bir milletvekili olarak konumunuzu veya performansınızı nasıl değerlendirebilirsiniz?

Khunti seçim bölgesinde özsaygı ve gelişimin temel alındığı kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Bu bir süreklilik içinde gerçekleşir. Eyalet hükümetinin gelişmelere kayıtsız kalması da bir başka konu. Ancak dış dünyayı Khunti'nin tarihi kimliği konusunda eğitmek benim sürekli çabam oldu. Sonuç olarak burası artık dünya çapında tartışılıyor. Bugün tüm dünya Bhagwan Birsa Munda'yı tanıyor. Kendisiyle silah arkadaşı olan birkaç yerel halk üzerinde de araştırma yapılıyor.

Onların (Birsa Munda) mücadelesinin temelinin ne olduğunu düşünmeliyiz. Jal, Jungle, Zameen'di. Bu bağlamda Khunti'de örnek köy haline getirilmek üzere 254 köy seçtim. Ancak Hindistan Hükümeti sağlamış olmasına rağmen eyalet hükümetinin fonları serbest bırakması üç yıl sürdü. Bu eyalet hükümetinin ne kadar kayıtsız olduğunu gösteriyor.

Bu model köy projesi sizin bölümünüz mü yoksa sadece seçim bölgeniz için mi? Neler kapsanmaktadır?

Bu, ülke çapında 36.000 köyü kapsayan bir Hindistan hükümeti projesidir ve bunların 254'ü yalnızca benim Khunti seçim bölgemdedir. Diğer eyaletlerdeki ilerleme tatmin edici ancak Jharkhand geride kalıyor. Tekrarlanan çabaların ardından fon artık ilçelere tahsis edildi. Jadur Akhra, Mundas'ın Sarhul gibi festivalleri kutlamak için kullandığı ortak bir yerdir. Bu tür Jadur Akhra'lar köylerde inşaat halindedir. Eyalet hükümetinin ihaleleri sonuçlandırması bir yıl sürdü.

Birsa Munda'nın tutuklanmasının ardından tutulduğu Khunti hapishanesi olan Ulihatu köyündeki Dombiri Pahad'ın geliştirilmesi için eyalet hükümetine fon sağladım. Orman Hakları Kanunu kapsamındaki haklarımı kullanmak amacıyla dokümantasyon eğitimi için kütüphane ve eğitim merkezine fon ayırdım. Ancak uygulama devlet mekanizmasının görevidir. Seçim bölgesindeki tüm ilçeler arası bağlantı yollarının inşası için özel merkezi destek kapsamında fon ayırdım. Çoğu tamamlandı. Khunti bypass'ına onay verildi. Artık araziyi edinmenin ne kadar süreceği eyalet hükümetine bağlı.

Seçim bölgesi için çeşitli kalkınma projeleri sıralamış olsalar da, devletin işbirliği yapmadığı iddiasıyla ilgili bir uyarı var. Bu, sonuçta işi yarım kalan insanlar arasında sizi yargılamak için bir silah olmayacak mı?

Bu durumda cevap vermeleri gerekir. Fonların alınıp alınmadığının açıklığa kavuşturulması eyalet hükümetinin sorumluluğundadır. Hangi temelde oy istediklerini açıkça belirtmesi gerekenler HİNDİSTAN (İttifak) halkıdır. Nal Ka Jal planında yaygın bir yolsuzluk var. Her köyde bununla karşılaştım. Merkez kaynak sağladı ancak insanlar su alamıyor. Herkes gidip muayene olabilir.

Siz aşiret camiası ve Birsa Munda için çok şey yapıldığını iddia ederken, onun ailesi adaylık gününde asıl rakibinizle aynı sahneyi paylaştı mı?

Onun aile üyesini adaylığa getirmeniz doğru muydu? Sadece seçimleri kazanmak için mi? Bundan daha talihsiz ne olabilir? Henüz onun için hiçbir şey yapmadın. Birsa Munda'yı bile tanımadınız ama onu siyasi amaçlarla kullanıyorsunuz.

Khunti'nin benzersiz kimliğine rağmen, buranın Hindistan haritasındaki en az gelişmiş bölgelerden biri olduğu ve kitlesel işsizliğe ve göçe yol açtığı da aynı derecede doğru mu? Bu eğilimi durdurmak için özel olarak yapabileceğiniz bir şey var mı?

Bu, uzun zamandır burada büyük bir konuydu. İnsan kaçakçılığını da sık sık duyuyoruz. Özel kamplar düzenledim. Amaç kızların eğitimleri sırasında bile eğitim yoluyla iş bulmalarını sağlamaktı. Kendime 2000 hedefi koymuştum. Yerel kızlarımızın çoğu artık Tata Electronics'te çalışıyor. Sadece onu eğitmekle kalmadı, aynı zamanda kişiliğinde ve yaşam tarzında da bir değişiklik oldu. O yüzden bu tür sorunlar için bireysel olarak da çaba sarf ettim.

Aşiret işleri dairesinin yanı sıra onlara bir de ziraat dairesi verildi. Çiftçilerin protestolarını gördük ve siz de kilit müzakerecilerden biriydiniz. Bu MSP sorunu yalnızca Kuzey Hindistan eyaletleriyle mi sınırlı yoksa bu seçimde başka yerlerde de yankı buluyor musunuz?

Başbakanın çiftçilerin karşılaştığı tüm gerçek sorunları çözmeye kararlı olduğunu vurgulamak isterim. Ayrıca çiftçilerin büyümesini teşvik etmek amacıyla gıda güvenliğini ve tarımsal ihracatı daha da geliştirmek için her zaman çalıştık. Bu alanda çok şey başardık. Önceki hükümetle karşılaştırıldığında 10 yıl içinde başta buğday ve pirinç olmak üzere üretimdeki büyümenin karşılaştırılması. Kendi kendimize yeter hale geldik. Tahıl ekimini teşvik etmenin yanı sıra palm yağı üretimini de teşvik ediyoruz. Gram, Arhar, Tur tahıl üretimi için baskı yapıyoruz. Tur eksiğimiz var ama artırmaya çalışıyoruz. Kisan Samman Nidhi de bu bağlamda piyasaya sürüldü ₹DBT aracılığıyla yılda 6.000. Ve Başbakan bunu bizzat kontrol ediyor.

Başarılardan bahsediyorlar ama rakipleri çıtayı yükseltiyor. Her tarım ürününe MSP verme sözü veriyorlar ki bu da önemli bir anket vaadi. Seçimde rolü olabilir mi?

Muhalefet ne zaman böyle sözler verecek? Seçim arifesinde. 60 yıldır ülkede iktidardaydılar. Peki bu neden yapılmadı? Eğer niyetleri açık olsaydı bunu uzun zaman önce yaparlardı. Bugün, oldukça geçerli ve devam eden bir refah sistemine karşı koymak ve iktidarı ele geçirmek için böyle bir duyuru yapıyorlar. Bu çiftçilerin refahıyla ilgili değil, insanları yanıltmaya yönelik popülist bir duyurudan başka bir şey değil.

Bir bakan olarak herhangi bir hükümetin herhangi bir ürün için MSP sağlamasının teknik olarak mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?

Şu anda bir karar aşamasında olmadığımız için bu konu hakkında yorum yapmak istemiyorum. Ama şunu özellikle vurgulamak isterim ki çiftçileri siyasi nedenlerle yanıltmaya çalışıyorlar. MSP rejimi kapsamında yapılan satın almalar sabittir. Gerisi serbest piyasaya bırakılır ki piyasa değeri elde edilebilsin.

Peki bu önemli bir araştırma konusu mu?

Bunun belirlenmesinde uzmanlara büyük rol düşüyor. Ve uzman gibi konuşmuyorlar. Muhalefet sırf iktidara gelmek için çılgın iddialarda bulunuyor.

BJP manifestosu önümüzdeki beş yıl içinde 80 milyon kişiye gıda karnesi planı vaat ediyor. Ülkenin çoğunda yağmurla beslenen tarım uygulandığı ve bu da genellikle kuraklıkla sonuçlandığı için gıda tahıl stoklarımızdan memnun muyuz?

Ülkede daima tampon stok bulunduruyoruz. Ancak aynı zamanda doğu Hindistan'da doğal bir yeşil devrimi teşvik etmek amacıyla doğu bölgesi için uzun vadeli bir yağmur suyu bölgesi programı üzerinde de çalışıyoruz. Çiftçileri hükümetin girişim ve programları konusunda eğitmek amacıyla özellikle doğu bölgelerinde Kisan Melas'ı da organize ettik. MSP rejiminden bahsetsek bile buradaki eyalet hükümeti hala satın alma ve ödeme konusunda sağlam bir sistem geliştirmiş değil. LAMPS-PACS sistemi, Kisan Nidhi programı kapsamında yaptığımız gibi satın alma ve ödemeleri zamanında gerçekleştiremiyor.

Yolsuzlukla ve kayırmacılıkla mücadele, BJP'nin bu seçimdeki iki ana söylemi gibi görünüyor. Ancak Hemant Soren'in tutuklanması büyük bir siyasi meseleye dönüşecek gibi görünüyor. Ters etki yaratacak mı?

Eyaletteki sıradan bir adam yolsuzluktan bıkmış durumda. En alt kaidede bile yolsuzluk olmadan iş yapılmaz. Transfer de bir endüstri haline geldi. Böyle olunca bürokratları denetleyecek kimse kalmıyor.

Ancak Hemant Soren'i destekleyen aşiret grupları da dahil olmak üzere, yetkililerin suiistimal edildiği yönündeki iddialar zemin kazanıyor.

Yetkililer ülke çapında yolsuzlukla mücadele ediyor. Bu sadece bu devletle ya da herhangi bir kabile lideriyle sınırlı değil. Bağımsız kuruluşlardır ve buna göre çalışırlar.

Soren ailesinin ve JMM'nin, özellikle kabile toplumunda yetkililerin eylemlerine karşı sempati kazandığına dair bir his var.

Neden sempati aranıyor? Yaptıkları hakkında insanlara bilgi vermeliler. Kesinlikle sempati kazanmaya çalışıyorlar. Ancak vakaların gerçek ya da kurgu olmasına bakmaksızın gerçeği söylemeleri gerekiyor. Asılsız davalar söz konusu olduğunda adaletin kapıları açıktır. Hindistan yargı sistemine güvenmeli ve ona karşı soru sormamalısınız.

2019'da Modi dalgasını gördük. BJP'nin Jharkhand'da kazandığı sandalyelerin çoğu, yalnızca 1.400 oyla kazandıkları sandalyeniz dışında, büyük farklarla elde edildi. Bu sefer sizin için durum nasıl farklı?

Modi dalgası hala orada. Üstelik yönetişim modeli kitlelerin güvenini artırdı. BJP'nin manifestosunu görürseniz, söz verdiğimiz şeye sadık kaldığımız açıktır. Jharkhand'ın yaratılışı bir örnektir. Manifestomuzda vardı. 370. maddenin kaldırılması da öyle. İnsanlar yönetimdeki bu dürüstlüğü ve bağlılığı seviyorlar. İnsanların güvenini kazandık.

Kurmilere ST statüsü verilmesi konusunda eyalette büyük bir sorun var. Bunda departmanınızın çok önemli bir rolü var.

Bu sadece benim departmanımı etkilemiyor. Bu, uzman bir çalışma grubunun ve RGI'nın anayasal çerçevesiyle ilgili bir konudur. Hiçbir bakanlık bunu yapmaz. Bu tür soruların çeşitli düzeylerde değerlendirildiği anayasal bir süreçtir. Ve ilk ve en önemli rol devlete ait ve bunu görüyorlar.

Peki bu konunun olumsuz bir etkisi olmayacak mı?

Bahsettiğiniz cemaat (Kumris) her zaman milliyetçi bir hassasiyetle oy vermiştir. Ulusal çıkarları ön planda tuttular. Ve bu seçim millet içindir.

Ayrıca diğer federal eyaletlerde de kampanya yürütüyorlar. Değerlendirmeniz nedir? Abki Baar 400 çift ulaşılabilir bir slogan mı?

Performansımıza ve bu ülke halkına duyduğumuz güvene dayanarak seçime giriyoruz. Biz bu ülkeyi Viksit Bharat yapmak için ilerlerken insanların akıllıca bir karar alacağından eminim.